Resim

YENİ NESİL ECZACILAR

Yazar:Şahin Altıntaş   Okunma:1053   Kategori:Bizden Yazılar   Tarih:2020-06-22 09:48:44  


Korona virüs sürecinde tüm toplumun varlığını bir kez daha hissettiği eczacılık mesleğinin en önemli paydaşlarından birisi de bu mesleğe yeni adım atmış olan genç eczacılardır. 
Zaman zaman kendilerini yeni nesil eczacılar olarak nitelendiren genç meslektaşlarımız bu isimlendirme de de haksız sayılmazlar. Çünkü dünya ile birlikte eczacılık mesleği de geçmiş yıllara göre birçok değişiklik geçirmiştir. Bu değişim beraberinde eğitimde, meslek stajlarında ve öğrencilik yıllarında birçok farklılığı getirmiştir. Bu günden bakıldığında genç meslektaşlarımız bu değişime çok güzel ayak uydurmuşlar ve süreçten kopmamak için gerekli çalışmaları yapmışlardır.
Bu çalışmalara birkaç örnek vermek gerekirse; Öğrencilik yıllarının en başında birçok bilimsel ve mesleki kongrelere katılarak dünya ile entegre bir öğrencilik süreci yaşamışlardır. Bir diğer yaptıkları çalışma ise endüstri stajları yapmışlar ve kendilerinden önceki eczacılarımızın ihmal ettiği endüstri alanına sürecin başından dahil olmuşlardır. 
Yenilenen çağımızda yinelemekten uzak duran genç eczacılar eczacılık eğitiminde beş yıl gibi yeterli doygunluğa sahip uzunca bir eğitim sürecinden geçmişlerdir. Dört dönem boyunca hem yaz stajı hem de eğitim öğrenim sürecinde staj yapmışlardır. Bu stajlar; serbest eczane stajları, hastane stajları, endüstri stajları, akademi stajları şeklinde olmuştur. 
Yeni nesil eczacılar eczacılık mesleğine ne kazandırdı?
Yeni nesil eczacılar en başta eczacılık mesleğine bir heyecan getirdiler. Eczacılık mesleğinin hantallaşmasını önlediler ve eczanelerin halkın uğrak noktası olması açısından önemli ölçüde katkı sağladılar. Halk Sağlığı katkıda bulunmak azim ve gayretiyle, fakültelerden aldıkları taze ve güvenilir akademik bilgileri eczanelere uğrayan her hastamız ile paylaştılar ve sağlık danışmanlığı görevlerini son derece doğru bir şekilde yerine getirdiler. 
Ayrıca yeni nesil eczacılar meslek büyüklerimizin mesleki ve insani tecrübelerini önemseyerek ve bu değerlerden faydalanarak mesleğin geleceğinin de garantisi haline geldiler. 
Genç eczacılar fakülte yıllarında mesleki topluluklara dahil olarak mesleki örgütlenme bilincini üniversite sıralarında sahip oldular ve mesleğine adım atan her eczacımız gerek bulunduğu ildeki meslek odamız ile gerekse çeşitli meslek çalışma kuruluşlarımız ile sürekli irtibat halinde oldu. Bu örgütlülük bilinci ve toplu faaliyet gösterme gayreti genç eczacılarımız da son derece yüksektir.
İnanıyorum ki  genç eczacılar, mesleği yapmaya başladıkları ilk günden itibaren Türk Eczacılığı’nı daima ileriye götürecek ve gerek mesleğimiz gerek sağlık çalışmalarımız gerekse ülkemiz için en anlamlı başarılara imza atacaklardır. 

İYİ Kİ ECZACIYIZ 


Galeri