Resim

Covid-19'un Gençler Üzerindeki Etkisi

Yazar: ECZ.Şahin ALTINTAŞ Tanıtım ve Medya Komisyon Başkanı   Okunma:534   Kategori:Bizden Yazılar   Tarih:2021-01-14 16:43:13  

Tüm dünya için artık hayat covid-19 dan önce ve covid-19 da sonra diye ikiye ayrılmış şekilde devam edecek gibi görünüyor. Bilimsel ve sosyal birçok alanda ki gelişmeler ‘’yeni normal’’ isimlendirmesiyle ile ilerlemeye başlamış durumda. Bu durum dünyada ki bir çok topluluğu hem ekonomik hem de sosyal anlamda birinci dereceden etkilemiş durumda; Öyle ki devletler bile bu noktada kendi toplumlarının sosyoekonomik durumuna göre birçok yeni uygulamayı hayata geçirdi. Koronavirüsün hayatımıza girmesi ile pandemi koşullarının belirlenmesi arasında çok kısa bir süre geçti. Bu noktada gelişen olaylara toplumların farklı kesimleri farklı tepkiler verdiler. Toplumun bir kısmı çabuk adapte olurken bir kısmı ise bu sürece adapte olmakta hayli zorlandı. Bu yazımızda ülkemizin geleceğinin inşasını gerçekleştirecek genç bireylere değinmeye çalışacağım.

Koronavirüsün gençler üzerindeki etkisini üç başlık altında incelemek zannediyorum sağlıklı bir değerlendirme yapmamıza ve konunun hiçbir yönünü açıkta bırakmamak adına bizlere olanak sağlayacaktır.

Virüsün hayatımıza girmesiyle evlerimizde teknolojiyle olan ilgi ve alakamız eskisinden çok daha fazla olmaya başladı. Elbette bu duruma toplumun en hızlı adapte olan kesimi gençlerimiz oldular. Gençler gerek yeni şeyler keşfetme merakı gerekse teknolojiyi kavrama ve kullanma istekleri ile evlerde çok hızlı bir şekilde teknoloji kullanım becerilerini artırdılar ve akabinde ailelerine, çevrelerine bu konuda danışmanlık yaptılar.

Eğitim hayatına aktif olarak devam ederken bu süreci yaşamak zorunda kalan gençlerimizin bir kısmı teknolojiyi kullanarak eğitim almanın daha faydalı olduğunu düşünürken, bir kısım gencimizde yüz yüze ve fiziksel eğitimin avantajlarının çok olduğunu ve daha faydalı olduğunu düşünüyorlar. Elbette ki bu süreçte teknolojiyi kullanarak alınan eğitimin klasik eğitim modellerinden iyi mi yoksa daha  kötü mu olduğunu yıllar ilerledikçe göreceğiz.

Diğer bir nokta ise gençlerimiz için çok da arzu edilen gibi olmadı. Pandemi sürecinde ülkemizde ve dünyada bazen belli yaş gruplarına bazen de ülkeler genelinde sokağa çıkma yasakları ilan edildi. Sosyal becerileri yüksek olan genç nüfus bu süreçte eğitim kurumlarından, toplumsal sosyalleşme ve iletişim alanlarından bir hayli uzak kaldılar. Bu durum birçok genç bireyin istemediği bir hal aldı. Tabi ki gençlerimiz bu duruma da yaratıcı çözümler getirdiler ve teknolojiyi sosyalleşme aracı olarak daha aktif kullanmaya başladılar.

Genç bireyleri ve ailelerini en çok etkileyen nokta ise covid-19 bulaşma riski ve bazen de bulaşmış olması. Konunun bu kısmı hem bilimsel hem de sosyal anlamda çok büyük bir önem arz ediyor. Gençler bağışıklık sistemlerinin güçlü olması noktasında kendilerini çok risk grubunda görmeseler de gerek pozitif olan gerekse semptomları gösteren birçok genç birey oldu.

Ülkemizin gelecek yüzyılların şekillendirecek gençlerin, biyolojik olarak belki biraz daha avantajlı olmaları onları asla rahatlığa sevk etmemelidir. Aksine aileleri ve toplumun diğer bireyleri için kurallara ve önerilere çok daha sıkı uyarak örnek olmalıdırlar.

 

 

 


Galeri