Şule KAYA DEMİRKIRAN

Gençlere Doğru Motivasyon Lazım

Yaşlıların tecrübesi, gençlerin enerjisi ile paralel olarak ilerlediğinde hem başarılı hem de mutlu toplumların inşa edileceği ile ilgili kitaplarda ve sosyal medyada çok sayıda bilgiye rastlamak mümkündür.
Fakat ben bu düşünceyi eksik bulmakla birlikte, küçük bir ilave eklemek isterim. Gençlerin enerjisi kadar motivasyonu da önemlidir ve bedensel enerjinin sürekliliğini sağlayan etmen ise doğru yönlendirilmiş motivasyondur.
Motivasyon bir çok tanımlamayla hayat bulmuş okan bir kavram olsa da, benim için en doğru tanımlama şudur:
Motivasyon, bir insanı belirli bir amaç için harekete geçiren güçtür.
Motivasyon bilinçli bir davranış şeklidir ve bu bilinç düzeyi kişilerin davranışlarını şekillendiren, yön ve yol veren, kendini tanımasına katkıda bulunan, kendini tanıdıktan sonra insanları ve hayatı tanıyıp yorumlamayı öğrenme yeteneği kazandıran ve bu bağlamda kişiler için büyük bir kaynaktır. Doğru programlanmış motivasyonları kişinin ne olduğu ve ne istediği soruları doğru şekilde cevap bulmaya başlayacaktır.
Motivasyon kişilerin iç jeneratörü görevini üstlenir. "Azminin her kırılışında güttüğün davayı düşün" sözünü çok severim. Tıpkı bu sözde olduğu gibi, sizin başlama sebebinizi hatırlatan, bu doğrultuda yılmadan yıkılmadan yoluna devam eden nesiller oluşmasınısağlayan içsel bir güçtür motivasyon...
Motivasyonu tek bir alanla sınırlamak doğru değildir. Çünkü bu güç insanların hayatının her alanına katkı sağlayacak bir kaynaktır. O yüzden motivasyonu ihtiyaç anında başvurulacak bir şey olarak görmekten ziyade, onu bir yaşam şekli hâline dönüştürmek önemlidir. Bazı şeylere sadece zihni ve ruhu odaklamak bu süreç içerisinde yaşanacak olan engeller ve zorluklar hususunda kişilere zamanı verimli kullanamama adına problemler yaşatabilir. Onun için yaşam tarzı motivasyon olan kişiler hayatta hem daha az hayal kırıklığı yaşar, hem daha az beklenti içerisine girer ve hem de daha mutlu olurlar. Başarıyı sürdüren etmen, içinde bulunduğumuz pozitif ruh halidir.
"Suyun taşı delme gücü sürekliliğidir" atasözünü bilirsiniz. İşte bu sürekliliğin oluşumunda motivasyon baş roldedir.
Çok sayıda gençle tanıştım, çok sayıda gence seans uyguladım, çok sayıda gencin hedef belirleme ve motivasyon yolculuğunda yanında oldum. VeGençlerden umudunu kesenin, aslında kendisinden umut kestiğini düşünürüm.
Bir çok uzman gibi ben de onlara ilk olarak şu soruyu sordum: "Önünüzdeki 5 yıl boyunca hedefiniz nedir?" Kiminden "yarına çıkacağımızın garantisi yokken, 5 yılı nasıl planlayalım?" Kiminden "bu sorunun cevabını hiç düşünmedim. Hatta bir hedefim olmadığının bile farkına şu an vardım"
Kiminden de "hedeflerim gerçekleşeceği günü bekliyor" cevaplarını aldım. Şunu belirtmek isterim ki, motivasyon sadece "sen yaparsın, sen başarırsın, sen aslansın, sen yaşadın, sen eşsizsin, sen mükemmelsin" gibi sözlerle sağlanamaz. Bunlar sadece egosu yüksek, ben olmayı öğrenmeden her hususta "ben,ben" diyen bireyler oluşturur. Bunlar kısa süreli çözüm yollarındandır ve uzun vadede kişilere kazandıracağı birşey yoktur. Hayat yolundaki mücadele ise uzun soluklu bir süreçtir. Esas olan sürekliliktir. Doğru Motivasyon ise bu sürekliliğin yakıtıdır.
Önce yeteneklerinizi keşfedip sonra bu yetenekleri geliştirip dönüştürerek Motivasyon kazanılabilir. Hayattaki her şey öğrenilebilir pozisyondadır. Motivasyon da sonradan öğrenilir. Motivasyon kararlılıkla başlar. Kararlılık ise istikrarla yön bulur. Bu gidişat kendini tanıma ve başarı ile sürdürülür.
Yeteneklerin farkında olmak, motivasyonun kişilerin yaşam tarzı haline gelmesini kolaylaştırır. "Neye yeteneğim var ya da yok?" demeden, "ben herşeyi başarırım" diyerek yola çıkan ve sonra o yolculuğu tamamlayamadan pes ederek geriye dönen çok insan gördüm. Hepsinin de söylediği şu olmuştur:
"Bu yol beni hiç bir yere götürmedi, götürmeyecek te. " Seçtiğiniz yok ve yolculuk size uygun değilse, eninde sonunda böyle bir sonuçla karşılaşmanız kaçınılmaz olur. Her daim boşa kürek çektiğinizi düşünerek her daim mutsuz olursunuz.
Motivasyonun güçlü ve kalıcı olarak hayatınızda rol alması için, hedeflediginiz hususları yazmak, hatta başlangıç ve bitiş tarihleri belirleyerek bunları da notlandırmak sizi hem motive edecek hem de belirlenen tarihler içerisinde gerçekleştirebilmek için daha istikrarlı ve kararlı olmanıza katkıda bulunacaktır.
Hayaller, hedeflere giden yolun taşlarındandır. Başarı ve mutluluk göreceli kavramlar olsa da, her insan için bu kavramlar istenilen her ne ise ona ulaşmakla müsemmadır. Doğru motivasyon için hayallerinizinde ayaklarının yere sağlam basıyor olması gerekir. Birbiri ile hiç bir bağlantısı olmayan, her biri için bir ömür arayarak gerçekleştirilmesi gereken birden fazla hayaliniz varsa eğer; bunlar elbette ki eş zamanlı olarak gerçekleşmeyecektir. Sonuç olarak kendinizi motive ettiğinizi düşünseniz de, gerçekleşmediğini görmek sizi ciddi anlamda hayal kırıklığına sevk edecektir.
Motivasyon kişilerin kendisinin mimarı olduğu bir kaynaktır. Sizin iç dünyanızda inşa edemediğiniz motivasyonu, bir başkası sizin yararınıza sizin hayatınızda programlayamaz. Olumsuz düşünceler dış uyaranlardır ve doğru yöne yönlendirmeyi başaramadığınızda hayatınızı alt üst bile edebilir.
Fakat Motivasyon içsel bir güç olduğu için, bu negatifliği yine onunla yenebilir, olumsuzluklarla yine Motivasyon sayesinde başa çıkabilirsiniz.
Kavramları karıştırmayıp ayrıştırmak, motive olma hususunda büyük yardımcıdır. Hayat ayrıntılarda gizlidir ve bu ayrıntıları ortaya çıkarmak, yaşamı anlamlı ve değerli kılar. Unutmayın; yaşam sevinciniz küçük bir etkiyle gelişebilir yada alt üst olabilir.